Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 14 sie 2018, o 19:20

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 odszkodowanie za wypadek w pracy 
Autor Wiadomość

Post odszkodowanie za wypadek w pracy
Pracowałem jako budowlaniec ,w pracy doszło do uszkodzenia kręgosłupa poprzez podniesienie ciężkiego przedmiotu w skutek czego musiałem przejśc operacje /FENESTRACJA L5/S1/-usunięcie przepókliny jądra miażdżystego ,co prawda niebyło to zgłoszone jako wypadek ale wtedy jeszcze niewiedziałem oco chodzi-3 miesiące czekałem na specjaliste,pracując dalej co pewnie pogorszyło mój stan zdrowia.
PS.Jestem ubezpieczony w PZU ZYCIE.Moje pytanie-czy jestem wstanie uzyskać odszkodowanie?.

14 sty 2009, o 11:14

Post Re: odszkodowanie za wypadek w pracy
Uszkodzenie organów wewnętrznych w wyniku dźwignięcia jest uznawane za wypadek.Tak więc należy się Panu odszkodowanie.

Wyroki sądów:

Wyroku Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 października 1997 r. II UKN 305/97

Notka:

W wyroku z dnia 22 października 1997 r. II UKN 305/97, Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że w sytuacji, gdy dźwignięcie przez pracownika przyczepy do traktora, z uwagi na stan schorzenia jego kręgosłupa, w sposób istotny przyczyniło się do pogorszenia istniejącego schorzenia, istnieje podstawa do oceny, że zdarzenie to było wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Tekst jednolity: Dz. U. 1983 r. Nr 30 poz. 144 ze zm.). Tego rodzaju pogląd prawny był już wypowiadany w orzecznictwie - wyrok z dnia 10 lutego 1977 r. III PR 194/76 (OSNCP 1977/10 poz. 196)

oraz:

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 lutego 1977 r. III PRN 55/76

Podniesienie przez pracownika w czasie pracy znacznego ciężaru, które doprowadziło do nagłego uszkodzenia organizmu w takim stopniu, że stał się niezdolnym do wykonywania dotychczasowej pracy, ma charakter wypadku przy pracy w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. 1968 r. Nr 3 poz. 8), choćby nawet pracownik przed wypadkiem był dotknięty schorzeniem samoistnym, które jednak pozwalało na wykonywanie codziennej pracy.

źródło orzeczeń: lexpolonica

9 mar 2010, o 16:32
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]