Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 15 gru 2018, o 14:16

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Maszyna w pracy obcięła mi palca 
Autor Wiadomość

Post Maszyna w pracy obcięła mi palca
Bardzo proszę o pomoc, wdzięczna byłabym również za odpowiedź. W lutym tego roku maszyna w pracy, obcięła mi palca. Pracowałam w rzezni w jednej z firm niewielkiego miasteczka. Podczas pracy w maszynie nagle urwal sie nóż i obciął w połowie mi mały palec lewej dłoni schodząc przy tym na palca serdecznego który do teraz jest nieruchomy ponieważ zerwały mi sie przez to ścięgna oraz nóż drasnął palec środkowy. Ogólnie mówiąc mam problem z lewą dłonią ponieważ tak naprawdę nic nie mogę nią zrobić. Czy mogli by Państwo odpowiedzieć ile procent odszkodowania mi sie należy? I jaki jest przelicznik w złotówkach? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

1 lip 2012, o 18:12

Post Re: Maszyna w pracy obcięła mi palca
Pani Magda
Pisze Pani że straciła mały palec lewej ręki w połowie. Jest duża różnica czy powyżej lub poniżej połowy. Górna część palca to paliczek a dolna kość śródręcza. Za utratę paliczka należy się 1 % uszczerbku na zdrowiu. Natomiast za utratę palca z kością śródręcza należy się 8 %.
Co do urazu palca serdecznego to zależy jakie pozostaną następstwa.Ograniczenie funkcji palca - 1%. Znaczne ograniczenie funkcji palca -3%. Bezużyteczność palca granicząca z utratą -5%.
Obecnie za 1 % uszczerbku na zdrowiu zus wypłaca 680 złotych.

2 lip 2012, o 07:46

Dziękuję za szybką reakcję. Od razu odpowiadam że mały palec ucięło mi równo ze stawem śródręcza. Co więcej nie otrzymałam przeszkolenia BHP. Chciałabym zapytać czy jeśli pracowałam na pół etatu to czy stawka odszkodowania będzie taka sama? I jeśli lekarz nie zlecił rehabilitacji to czy nie będzie to stanowiło problemu w uzyskaniu odszkodowania? Pozdrawiam serdecznie.

3 lip 2012, o 17:43

Sposób ustalania wysokości jednorazowego odszkodowania przysługującego ubezpieczonemu podlega zróżnicowanym zasadom. Wysokość świadczenia uzależniona jest od dwóch czynników, a mianowicie od stopnia oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz od obowiązującej kwoty za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu (art. 12 ust. 1 ustawy wypadkowej). Nie ma znaczenia czy ubezpieczony zatrudniony był na cały czy część etatu.
Należną kwotę jednorazowego odszkodowania oblicza się przez pomnożenie ustalonego stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz kwoty będącej obowiązującą stawką za jeden procent uszczerbku na zdrowiu - ogłaszaną w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które określa wysokość kwot jednorazowych odszkodowań (art. 14 ust. 9 ustawy wypadkowej). W okresie od 01.04.2012 r. do 31.03.2013 r. jest to kwota 680 zł.
Pod uwagę brana jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia, która obowiązuje w dniu wydania decyzji o przyznaniu jednorazowego odszkodowania (art. 12 ust. 5 ustawy wypadkowej).

14 lip 2012, o 17:42
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ]