Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 13 lis 2018, o 18:52

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 OC poj. mechanicznych, młody kierowca i przepisy... 
Autor Wiadomość

Post OC poj. mechanicznych, młody kierowca i przepisy...
Witam.

Mam 2 pytania do kogoś bardziej rozgarniętego w przepisach ode mnie.

1. Czy ubezpieczalnia ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli wypadek spowoduje tzw. "młody kierowca", a podczas podpisywania umowy nie było to zgłoszone?

2. Czy ubezpieczalnia ma prawo domagać się ode mnie zwrotu wypłaconego przez nią odszkodowania(lub jego części) w takiej sytuacji?

Przeczytałem odpowiednią ustawę i nie dopatrzyłem się tam możliwości dochodzenia zwrotu odszkodowania, ani też nałożenia na mnie żadnych innych karach finansowych w takiej sytuacji. Chodzi mi o popularne ostatnio twierdzenie, że jeśli zatai się informację o tym, że osoba traktowana przez ubezpieczalnie jako "młody kierowca" będzie prowadziła samochód to wtedy OC nie działa albo, że trzeba zwrócić jakąś część(słyszałem o 10%), a nawet całość odszkodowania jakie wypłaciła firma.

Być może się mylę, bo na przepisach się nie znam, ale zwyczajnie nie widzę podstaw prawnych takich działań ze strony ubezpieczalni. Oczywiście ze strony firm nie liczę na rzetelną odpowiedź w tej sprawie, bo ich polityka polega na wyduszeniu jak największej ilości pieniędzy, a żeby to osiągnąć często "delikatnie mijają się z prawdą" podczas rozmów z klientami. Jeśli jednak istnieją przepisy które umożliwiają firmom ubezpieczeniowym takie kroki to czy mógłby mi ktoś wskazać odpowiednie paragrafy.

Z góry dziękuję.

16 lis 2008, o 18:00

Post Re: OC poj. mechanicznych, młody kierowca i przepisy...
Jeżeli chodzi o odszkodowanie z OC to zakład ubezpieczeń nie może poszkodowanemu odmówić wypłaty odszkodowania na tej podstawie, że kierowca był młody. Z ubezpieczenia OC należy się odszkodowanie, jeżeli posiadacz pojazdu lub kierowca są odpowiedzialni za wypadek, wiek kierowcy nie ma żadnego znaczenia. Odmienne postępowanie zakładu ubezpieczeń jest niedopuszczalne. Ubezpieczenie OC jest regulowane ustawą z dnia 22.05.2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Umowa OC nie może być sprzeczna z tą ustawą.

22 lis 2008, o 16:12
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]