Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 14 lis 2019, o 07:04

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Renat dla rolnika 
Autor Wiadomość

Post Renat dla rolnika
Jestem rolnikiem,pól roku temu uległem wypadkowi komunikacyjnemu - nie z mojej winy.Obecnie nie mogę już wykonywać prac co przed wypadkiem.Czy jet możliwe otrzymania od zakładu ubezpieczeń np. renty ?

22 cze 2010, o 18:07

Post Re: Renat dla rolnika
Szansa jest.Proszę przeczytać co się bierze pod uwagę ustalając rentę rolnikowi.Wyrok Sadu Najwyższego:

III CK 181/02

Szkoda, o której mowa w art. 444 § 2 k.c., powstać ma wskutek utraty przez poszkodowanego zdolności do pracy, co wyraża się w utracie dochodów z pracy.
W przypadku pracownika najemnego, przy ustalaniu wysokości renty punktem wyjścia mogłyby być przeciętne zarobki pracowników zatrudnionych na stanowiskach odpowiednich do tego, jakie poszkodowany zajmowałby, gdyby nie poniósł szkody. Jednakże w sytuacji poszkodowanego, który bezpośrednio przed wypadkiem prowadził na własny rachunek gospodarstwo rolne i prowadzi je również po wypadku mimo utraty zdolności do pracy, ta metoda ustalania renty nie może wchodzić w grę.
Abstrahując od czynników klimatycznych i pogodowych, dochód z gospodarstwa rolnego zależy od zainwestowanego kapitału (ziemia, budynki, inwentarz) i wyłożonej pracy. Wypadek komunikacyjny nie miał wpływu na stan składników kapitałowych, miał natomiast oczywisty wpływ na składnik pracy. Przed wypadkiem bowiem poszkodowany osobiście wykonywał większość prac, w wyniku zaś wypadku utracił zdolność do pracy w gospodarstwie. Zatem zmniejszenie dochodu z gospodarstwa jest skutkiem utraty przez niego zdolności do pracy. Zmniejszenie dochodu następuje przez zmniejszenie ogólnego przychodu albo przez zwiększenie kosztów poniesionych dla jego uzyskania.

22 cze 2010, o 18:09
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]