Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 14 paź 2019, o 16:22

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Odszkodowanie za błąd lekarza 
Autor Wiadomość

Post Odszkodowanie za błąd lekarza
zgodziłem sie na operacje żołądka.Po operacji czułem się bardzo źle.Udałem się do innego lekarza który po zrobieniu mi badań zauważył poważny błąd w przeprowadzonej operacji.Konieczna była druga operacja poprawiająca tą pierwszą.Czy mogę dochodzić odszkodowania od pierwszego szpitala :?:

8 lip 2010, o 10:49

Post Re: Odszkodowanie za błąd lekarza
Zdecydowanie tak bo wygląda to na zaniedbanie lekarza.Pomocny cytat z literatury:

,,Jeżeli pacjent wyrażając "świadomą" (poinformowaną) zgodę na zabieg operacyjny czy inne leczenie, bierze na siebie ryzyko niepowodzenia, to nie obejmuje swoją zgodą błędów organizacyjnych i innych zaniedbań oraz braku wiedzy lekarzy i nieprzestrzegania standardów i procedur medycznych. W tym zakresie nic nie może zwolnić od odpowiedzialności za szkody zakładu leczniczego (lekarzy, personelu medycznego). ,,

autor:Nesterowicz M
PiM 2009/3/145
oraz

,,Jeżeli [...] zachowanie [lekarza przy wykonywaniu zabiegu medycznego]odbiega od [abstrakcyjnego] wzorca [postępowania lekarza], stanowi to jego winę. Wzorcem, do którego należy sięgać, jest wzorzec "dobrego fachowca". Przyjmuje się pewien poziom fachowości, poniżej którego postępowanie lekarza należy ocenić ujemnie. Nie zawsze to jednak wystarcza. Wobec specjalisty wymagania muszą być wyższe. Wzorzec jest również zależny od stanu wiedzy i jest zmienny wraz z postępem medycyny. Lekarz jest bowiem obowiązany dotrzymywać kroku nowoczesnej technice i wiedzy medycznej, musi pogłębiać swoje wiadomości i umiejętności zawodowe. [...] Winą lekarza będzie nie tylko niedołożenie należytej staranności, ale także brak wiedzy, niezręczność, nieuwaga, jeżeli powinny nie zaistnieć.,,

autor:Nesterowicz M
PS 2002/10/130

8 lip 2010, o 10:51
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]