odszkodowania24.eu/forum
http://odszkodowania24.eu/forum/

Zwort za pomoc w dochodzeniu odszkodowań
http://odszkodowania24.eu/forum/viewtopic.php?f=9&t=2088
Strona 1 z 1

Autor:  odszkodowania24.eu [ 9 lip 2010, o 12:42 ]
Tytuł:  Zwort za pomoc w dochodzeniu odszkodowań

zleciłem sprawę o dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym firmie świadczącej takie usługi.Zawarliśmy ugodę z ubezpieczyciel.Za nic ubezpieczyciel nie chciał sie zgodzić na zwrot kosztów mojego pełnomocnika.Czy jest prawdą że zakłady ubezpieczeń nie ponoszą obowiazku zwrotu kosztów za wynajętego pełnomocnika w postępowaniu pozasądowym :?:

Autor:  Krzysztof [ 9 lip 2010, o 12:51 ]
Tytuł:  Re: Zwort za pomoc w dochodzeniu odszkodowań

Z pewnością w praktyce nie zwracają takich kosztów.

Wyrok Sądu Najwyższego

,,Koszty wynagrodzenia pełnomocnika poszkodowanego, poniesione w postępowaniu przedsądowym, nie mieszczą się w odszkodowaniu należnym poszkodowanemu w kolizji drogowej, gdy podstawą odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń jest umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zawarta ze sprawcą szkody.,,

glosa do wyroku

,,Przez szkodę zwykło się rozumieć jedynie uszczerbek w dobrach majątkowych poszkodowanego wyrządzony mu przez sprawcę wbrew jego woli. Tymczasem wydatki poczynione przez poszkodowanego na ustanowienie pełnomocnika, to wydatki poniesione dobrowolnie, a nawet w pełni świadomie. Zatem nawiązując do owego tradycyjnego pojęcia szkody w prawie cywilnym, trudno byłoby tego rodzaju wydatki i koszty poniesione przez poszkodowanego w ogóle potraktować ex definitione jako szkodę.,,

autor:Kowalewski E

oraz

,,Wydatki finansowe poszkodowanego poniesione w związku z ustanowieniem pełnomocnika już w fazie przedsądowego dochodzenia roszczeń od zakładu ubezpieczeń najwyraźniej nie pozostają w normalnym związku przyczynowym z działaniem sprawcy wypadku drogowego, który szkodę wyrządził. I z tego między innymi powodu trudno te wydatki zaliczyć do składników poniesionej przez poszkodowanego szkody w rozumieniu art. 361 k.c. oraz - w szczególności - przepisu 10 ust. 1 [...] rozporządzenia Ministra Finansów z 1992 r. [w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów]. ,,

autor:Kowalewski E

Kiedyś bodajże w publikacji w ,,Prawie Asekuracyjnym,, czytałem że istnieje możliwość zwrotu tych kosztów.Lecz jeszcze raz podkreślam zakłady ubezpieczeń nie zwracają kosztów pełnomocnika w postępowaniu przedsądowym.

a tu na korzyść poszkodowanego

,,Koszt wynagrodzenia pełnomocnika zatrudnionego przez poszkodowanego na etapie przedsądowym powinien stanowić element odszkodowania ubezpieczeniowego.,,

Pokrzywniak J PS 2007/9/119

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC [czas letni (DST)]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/