Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 17 lip 2019, o 03:51

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Zwrot za opinię rzeczoznawcy 
Autor Wiadomość

Post Zwrot za opinię rzeczoznawcy
Miałem wypadek komunikacyjny nie z własnej winy.Po wypadku zgłosilem szkodę do zakładu ubezpieczeń sprawcy.Poprosiłem też o wycenę naprawy 2 warsztaty samochodowe.W ocenie warsztatów koszt naprawy wynosił ok 20 tys natomiast zdaniem ubezpieczyciela 12 tys zł.Nie widząc innego wyjścia zleciłem dokonanie wyceny naprawy rzeczoznawcy.Wycena rzeczoznawcy była zbliżona do 20 tys.Czy mogę sie domagać od ubezpieczyciela zwrotu takiej opinii :?:

12 lip 2010, o 13:25

Post Re: Zwrot za opinię rzeczoznawcy
Podejrzewam ze sprawa znajdzie swój finał w sądzie i zostanie powołany biegły.Gdy wycena biegłego bedzie zbliżona do zleconej przez Pana sąd może uznać ze ten wydatek był celowy i zwrócić Panu koszt wyceny.

Uchwała Sądu Najwyższego

,,Odszkodowanie przysługujące z umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów może - stosownie do okoliczności sprawy - obejmować także koszty ekspertyzy wykonanej na zlecenie poszkodowanego.,,

oraz glosa

,,W sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń zaprzecza swojemu obowiązkowi wypłaty odszkodowania, podważając jego zasadę, poszkodowany niejako zmuszony został do poparcia swoich roszczeń opinią rzeczoznawcy. [...] Konieczne było, w postępowaniu przedsądowym, powołanie osoby posiadającej wiedzę fachową do wydania ekspertyzy rekonstruującej przebieg wypadku i wskazującej osobę jego sprawcy. Jej koszt jest stratą w majątku poszkodowanego, która pozostaje w adekwatnym związku przyczynowym z działaniem sprawcy polegającym na spowodowaniu kolizji drogowej i zaniechaniu zakładu ubezpieczeń polegającym na odmowie wypłaty odszkodowania. Bez obu tych zdarzeń nie powstałby logiczny skutek w postaci szkody uprawnionego, na którą składają się koszty naprawy uszkodzonego pojazdu i koszt ekspertyzy rzeczoznawcy.,,

Tomaszewska E GSP-Prz.Orz. 2006/1/73

12 lip 2010, o 13:31
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]