Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 16 gru 2018, o 05:28

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Odszkodowanie za niesłuszny areszt 
Autor Wiadomość

Post Odszkodowanie za niesłuszny areszt
3 tygodnie przebywałem w areszcie śledczym ponieważ posądzono mnie rozbój.Jak się to ,,sklepowa,, wzięła pieniądze z kasy i zawiadomiła policję że napadnięto na nią.Sprawa sie wydał bo bedacy w pobliży ludzie nie widzieli żadnego zamieszania itp.Chcę sie domagać odszkodowania za te 3 tygodnie niesłusznego aresztowania.Co brać pod uwagę szacując kwote ?

13 lip 2010, o 13:05

Post Re: Odszkodowanie za niesłuszny areszt
Proszę tu przydatny cytat który Ci pomoże:

,,Pojawia się [...] pytanie, jakie kryteria w ustalaniu [...] sumy [tytułem zadośćuczynienia za doznaną przez niesłusznie skazanego krzywdę na podstawie art. 445 § 1 k.c.] będą miały najistotniejsze znaczenie. Chodzić tu będzie, z pewnością, o rozmiar naruszonego dobra osobistego (z art. 24 k.c.), a więc z reguły wolności, i dodatkowo, naruszenia czci oraz dobrego imienia poszkodowanego. Sąd przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia powinien wziąć pod uwagę stopień i intensywność cierpień fizycznych oraz psychicznych niesłusznie skazanego, wraz ze wszystkimi okolicznościami towarzyszącymi. W szczególności musi uwzględnić czas pobytu w zakładzie karnym, rodzaj zakładu (np. zamknięty, półotwarty), sposób odbywania kary (tzn. warunki panujące w celi, ilość widzeń, przepustek itd.), upokorzenia i dolegliwości fizyczne związane z osadzeniem oraz stopień rozpowszechnienia wiadomości o pozbawieniu wolności w środowisku skazanego. Zadośćuczynienie stanowi więc rekompensatę za sam fakt pozbawienia wolności. Nie powinno w takim razie służyć naprawieniu szkód majątkowych. Należy także zaznaczyć, że przyznanie ze strony Skarbu Państwa zadośćuczynienia niesłusznie skazanemu jest obligatoryjne i musi być przyznane obok odszkodowania za poniesioną szkodę, co wynika wyraźnie z treści przepisu art. 552 § 1 k.p.k.,,

autor:Cioch P Rejent 2004/11/27

13 lip 2010, o 13:07
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]