Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 15 gru 2018, o 15:39

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Nastolatek porysował mi samochód 
Autor Wiadomość

Post Nastolatek porysował mi samochód
15 letni syn mojej sąsiadki podrapał mi lakier na samochodzie.Będe musiał malować 3 elementy.chcę żądać od sąsiadki zwrotu tej naprawy ze względu na to iż nie dopilnowała swojego syna.Czy mam szanse otrzymać taki zwrot :?:

21 lip 2010, o 09:09

Post Re: Nastolatek porysował mi samochód
Szansa istnieje ale czy w 100 % sąd zasądzi takie odszkodowanie nie jestem przekonany.

Wyrok
z dnia 5 lipca 1996 r.
Sąd Apelacyjny w Katowicach
I ACr 377/96

Poszkodowany kierując swoje roszczenie przeciwko osobie sprawującej nadzór nad osobą małoletnią w wieku powyżej trzynastu lat (którą Kodeks cywilny traktuje jako osobę działającą z rozeznaniem) powinien - stosownie do treści art. 415 kc - udowodnić sprawującemu nadzór jego własną winę.
Odpowiedzialność sprawującego nadzór tylko wówczas może wchodzić w rachubę, gdy poszkodowany zdoła mu udowodnić takie konkretne zaniedbanie w zakresie sprawowania obowiązku nadzoru, które pozostaje w związku przyczynowym ze szkodą. W praktyce będą to wypadki rażących zaniedbań uzasadniających przyjęcie winy własnej rodziców. Nie można jednak w tym kontekście wymagać, by 14-letni syn mógł przebywać na podwórku tylko pod bezpośrednią opieką osoby dorosłej.
Wokanda 1997/11/42

21 lip 2010, o 09:13
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]