Zobacz wątki bez odpowiedzi | Zobacz aktywne wątki Teraz jest 24 wrz 2018, o 10:11

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 zdrowie- dobro osobiste 
Autor Wiadomość

Post zdrowie- dobro osobiste
Przebywając w zakładzie karnym przydzielono mnie do celi z osobą zakażaną żóltaczką.Przez cały ten pobyt apelowałem że nie chce z nim przebywać z obawy przed zakażeniem się.Żyłem w lęku i strachu.Czy mam szansę uzyskać odszkodowanie ?

21 lip 2010, o 10:34

Post Re: zdrowie- dobro osobiste
Pobobną sprawę rozpatrywał już Sąd Najwyższy.Wyrok był korzystny dla skazanego.

Wyrok
z dnia 9 maja 2007 r.
Sąd Najwyższy
II CSK 42/07

1. Wprawdzie katalog dóbr osobistych, pozostających pod ochroną prawa cywilnego, jest otwarty, ale brak jest podstaw do wykreowania samodzielnego dobra w postaci "wolności od lęku" o stan zdrowia czy "poczucia bezpieczeństwa" zdrowotnego. Dobrem prawnie chronionym jest zdrowie (art. 23 k.c.). Działanie godzące w bezpieczeństwo zdrowotne, powodujące obawę o stan zdrowia, jest działaniem zagrażającym zdrowiu. Naruszenie bezpieczeństwa zdrowotnego, pociągające za sobą lęk o stan zdrowia, w istocie stanowi więc zagrożenie dobra osobistego - zdrowia.
2. Nie tylko trwałe, ale także przemijające zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, polegające na znoszeniu cierpień psychicznych, usprawiedliwiają przyznanie zadośćuczynienia pieniężnego na podstawie art. 445 k.c., jak również na podstawie art. 448 k.c.

21 lip 2010, o 10:39
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ]